سرخ گون

به یاد داریوش.ب

در انتخابات دوره ی هشتم مجلس اسلامی در شهرستان سراوان عبدالعزیز جمشیدزهی با کسب بیشترین آرا به عنوان نماینده شهرستان انتخاب گردید.مطلبی که میخوانید تحلیل کوتاهی ست راجع به این انتخابات و بررسی دلایل شکست هدایت الله میرمرادزهی نماینده ی دوره ی هفتم مجلس.

ابتدا به بررسی جامعه شناسی منطقه سراوان میپردازیم:

شهرستان سیب و سوران( از توابع سراوان) ،با توجه به آمار جمعیتی و همچنین اتحاد همیشگی به عنوان یک منطقه تاثیر گذار در انتخاب کاندیدا از دیرباز مطرح بوده است، از انتخاب آقایان فخرالدین رضازهی ،جهاندیده و میرمرادزهی که همگی از این منطقه بوده اند، به وضوح نقش پررنگ این منطقه در انتخاب کاندیدای مرد نظرشان کاملا مشخص است.

کلا در بیشتر منطقه ی بلوچستان با توجه به بافت سنتی حاکم بر آن حرف شنوی شدیدی از  افرادی تحت عنوان ریش سفید ، بزرگ خاندان یا  امام جمعه دارند و در بیشتر مناطق جهت انتخابات با توجه به رای ایشان مشخص میشود، نرخ کم سواد در این منطقه و همچنین  مطالعه ی پایین ساکنان آن یکی از مهمترین دلایل پیروی از افراد نامبرده گشته است، در این بین شهرستان سراوان نیز  از این قاعده مستثنی نیست

حال میپردازیم به موشکافی انتخابات دوره هشتم(سال 86):

آقای میرمرادزهی به عنوان نماینده ی مردم سراوان در دوره ی هفتم به عنوان نماینده ای فعال در این شهرستان و در کل استان خود را مطرح نمود،اجرای بسیاری از پروژه های عمرانی در دوره ای که وی نماینده ی شهرستان بودند گویای این مدعاست ، راه اندازی فرودگاه سراوان ، احداث سد بزرگ ماشکید،آسفالته شدن بسیاری از راههای فرعی شهرستان و.... ،بسیاری از مردم معتقدند اجرای این همه پروژه ناشی از از پیگیری های وی بوده است.اما در کنار اینها نقاط ضعفی نیز مشاهده می شد که بزرگترین آنرا مردمی نبودن وی میدانستند،نماینده های قبلی با کلی سر و صدا وارد شهرستان شده و با استقبال مردمی شگفت انگیزی مواجه می گشتند اما آقای میرمرادزهی با کمترین سر و صدا و کمترین دیدارهای مردمی وارد و از شهر خارج می شد.اینکه وی در هیچ یک از نمازجمعه های شهرستان سخنرانی ننمود میتواند دلیل این ادعا باشد.

از قضا دوره ی هفتم مجلس همزمان با دوره ی اول ریاست جمهوری احمدی نژاد شخص تند روی جناح راست مواجه گشت،در این دوره بسیاری از سیاستهای قبلی و زحماتی که دیگران قبل از وی کشیده بودند به باد فراموشی سپرده شد در این دوره بسیاری از مدیران قبلی کنار گذاشته شدند و مدیران جدید جایگزین آنها گشتند،حال با توجه به اصول گرا بودن نماینده سراوان این سیاست به طور گسترده ای در این شهرستان اجرا شد(از جمله  مدیران برکنار شده میتوان به کنارگذاشتن رییس شرکت نفت،رییس شبکه بهداشت،رییس جهاد کشاورزی،بسیاری از بخشدارها و ...) که دست آقای نماینده در این عزل و نصب ها کاملا مشهود بود. این امر به  بزرگترین ریزش رای میرمرادزهی در دوره ی بعد منجر شد،به طوری که بسیاری از مدیران عزل شده در این دوره که از پشتوانه ی مردمی قابل قبولی نیز برخوردار بودند با هم  علیه میرمرادزهی هماهنگ شدند.

عبدالعزیز جمشیدزهی نماینده ی فعلی،کبدانی رییس معزول جهاد کشاورزی از جمله شاخص ترین این افراد بودند.برکت خان میرمرادزهی رییس طایفه ی میرمرادزهی و یکی از پایه های قدرت سراوان که از این اقدامات ناراضی بود به بزرگترین مخالف  وی مبدل گشت ، با پیوستن وی به جرگه ی مخالفان ضربه ی سنگینی بر هدایت الله میرمرادزهی وارد گشت.  

حال میپردازیم به سیاستها و جهتگیری مخالفان نماینده :

با توجه به  اصلاح طلب بودن بیشتر مردم سراوان نارضایتی  نیز به طور چشمگیری بر سراسر منطقه حکمفرما شد، و مخالفان  نماینده که سعی در بدبین کردن بیشتر مردم از نماینده  را داشتند از تمامی راهها(قانونی و غیر قانونی) جهت تاکید بر این امر استفاده میکردند که از این دست اقدامات میتوان به سخنرانی مولوی عبدالحمید سورانی(از مخالفان درجه اول نماینده،در سوران) و اعلام حمایت آشکار  از کاندیدای مطبوع در تریبون نماز جمعه اشاره کرد.

با توجه به اینکه محل اقامت آقای کبدانی در شهرستان سیب و سوران بود و مخالفان نماینده سعی در شکستن رای مردم سیب و سوران را داشتند(میرمرادزهی نیز اصالتا از این منطقه بود) وی جهت کاندیداتوری انتخاب شد.در سراوان نیز جمشید زهی کاندید شد. بسیاری از مردم سراوان خواسته یا ناخواسته به طرف جمشیدزهی روی آوردند. و طبق نقشه قبلی آراء سیب و سوران نصف نصف بین میرمرادزهی و کبدانی تقسیم شد  و آراء سراوان نیز به همین ترتیب.

اینگونه شد که جمشیدزهی به بهارستان راه یافت و میرمرادزهی با بدشانسی به دومی بسنده کرد.

گویا میرمرادزهی از تجربیات این دوره درس گرفته و دوباره در دوره ی نهم مجلس قصد کاندیداتوری دارد.

اما عملکرد جمشیدزهی در طی این 4 سال را در نبشته های اتی تحلیل میکنیم

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:44  توسط ashas  |